CTS Electronic Components 402F20033CDR
402F20033CDR picture photo
Mfg. Part Number
402F20033CDR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F20033CDR.pdf
Availability of 402F20033CDR
QUANTITY
402F20033CDR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F20033CDR
Internal Part NumberEIS-402F20033CDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F20033CDR
Related Links402F20, 402F20033CDR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F20033CDR Details Description
Related parts for 402F20033CDR
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 460KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT M-F datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
4PRH 8I 2MM 4W datasheet.pdf