CTS Electronic Components 402F37412IDT
402F37412IDT picture photo
Mfg. Part Number
402F37412IDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 37.4000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F37412IDT.pdf
Availability of 402F37412IDT
QUANTITY
402F37412IDT Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F37412IDT
Internal Part NumberEIS-402F37412IDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F37412IDT
Related Links402F37, 402F37412IDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F37412IDT Details Description
Related parts for 402F37412IDT
BD EMUL 78K0S 916X-9X/920X/921X datasheet.pdf
IC COMP DUAL SMAGIC 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 78MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
BCF 3.81/09/180F SN GN BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SCR 800V 175A TO-94 datasheet.pdf