| Internal Part Number | EIS-405I35L24M00000 | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 24MHz | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | |
| Load Capacitance | 12pF | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.039" (1.00mm) | |