CTS Electronic Components 416F40011ATR
416F40011ATR picture photo
Mfg. Part Number
416F40011ATR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F40011ATR.pdf
Availability of 416F40011ATR
QUANTITY
416F40011ATR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40011ATR
Internal Part NumberEIS-416F40011ATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40011ATR
Related Links416F40, 416F40011ATR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40011ATR Details Description
Related parts for 416F40011ATR
TERM SOLDER TURRET .083"D .172"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 100V 2A 5-24VDC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V ISOWATT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-48" CLEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W SMBJ datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf