CTS Electronic Components 416F40613CSR
416F40613CSR picture photo
Mfg. Part Number
416F40613CSR
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40613CSR.pdf
Availability of 416F40613CSR
QUANTITY
416F40613CSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613CSR
Internal Part NumberEIS-416F40613CSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613CSR
Related Links416F40, 416F40613CSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613CSR Details Description
Related parts for 416F40613CSR
LED YELLOW 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 8MSOP datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
BOARD MIKROMEDIA FOR DSPIC33 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf