Honeywell Sensing and Productivity Solutions 41SM1-H58
41SM1-H58 picture photo
Mfg. Part Number
41SM1-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 11A QC
Datasheet Download
41SM1-H58.pdf
Availability of 41SM1-H58
QUANTITY
41SM1-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 41SM1-H58
Internal Part NumberEIS-41SM1-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 5A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque141.7gf
Release Force28gf
Pretravel0.030" (0.8mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life80,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)41SM1-H58
Related Links41SM, 41SM1-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
41SM1-H58 Details Description
Related parts for 41SM1-H58
RES ARRAY 3 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf