API Delevan 4232R-472F
4232R-472F picture photo
Mfg. Part Number
4232R-472F
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 339MA 1.8 OHM
Datasheet Download
4232R-472F.pdf
Availability of 4232R-472F
QUANTITY
4232R-472F Order Process
Ship out your order
Specifications of 4232R-472F
Internal Part NumberEIS-4232R-472F
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±1%
Current Rating339mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4232R-472F
Related Links4232R, 4232R-472F Datasheet, API Delevan Distributor
4232R-472F Details Description
Related parts for 4232R-472F
I/O MODULE AD590 datasheet.pdf
REGULATOR 5.10V HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf