Bourns Inc. 4310R-101-511
4310R-101-511 picture photo
Mfg. Part Number
4310R-101-511
Brief Description
RES ARRAY 9 RES 510 OHM 10SIP
Datasheet Download
4310R-101-511.pdf
Availability of 4310R-101-511
QUANTITY
4310R-101-511 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4310R-101-511
Internal Part NumberEIS-4310R-101-511
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Number of Resistors9
Number of Pins10
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package10-SIP
Size / Dimension0.984" L x 0.085" W (24.99mm x 2.16mm)
Height0.195" (4.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4310R-101-511
Related Links4310R-, 4310R-101-511 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4310R-101-511 Details Description
Related parts for 4310R-101-511
MODULE TERM BLOCK 10-24AWG datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 180 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
WIRE CRIMP DIE 24-8AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 54.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf