Rubycon 450MPK225J
450MPK225J picture photo
Mfg. Part Number
450MPK225J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
450MPK225J.pdf
Availability of 450MPK225J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
450MPK225J Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MPK225J
Internal Part NumberEIS-450MPK225J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.531" W (18.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsPower Factor Correction (PFC)
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MPK225J
Related Links450MP, 450MPK225J Datasheet, Rubycon Distributor
450MPK225J Details Description
Related parts for 450MPK225J
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 20POS GOLD datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 49 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf