Rubycon 450MXC330MEFCSN30X50
450MXC330MEFCSN30X50 picture photo
Mfg. Part Number
450MXC330MEFCSN30X50
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXC330MEFCSN30X50.pdf
Availability of 450MXC330MEFCSN30X50
QUANTITY
450MXC330MEFCSN30X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXC330MEFCSN30X50
Internal Part NumberEIS-450MXC330MEFCSN30X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXC330MEFCSN30X50
Related Links450MXC330M, 450MXC330MEFCSN30X50 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXC330MEFCSN30X50 Details Description
Related parts for 450MXC330MEFCSN30X50
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SAMPLING 28-SOIC datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
RES 523 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 210 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 226.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf