API Delevan 4590-393J
4590-393J picture photo
Mfg. Part Number
4590-393J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 4.63A 31 MOHM TH
Datasheet Download
4590-393J.pdf
Availability of 4590-393J
QUANTITY
4590-393J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4590-393J
Internal Part NumberEIS-4590-393J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4590
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating4.63A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)31 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4590-393J
Related Links4590, 4590-393J Datasheet, API Delevan Distributor
4590-393J Details Description
Related parts for 4590-393J
CAP ALUM 100UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 28PLCC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC MMIC GAAS SW SPDT 8MSOP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 4.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf