NMB Technologies Corp. 4715VL-04W-B60-E00
4715VL-04W-B60-E00 picture photo
Mfg. Part Number
4715VL-04W-B60-E00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
4715VL-04W-B60-E00.pdf
Availability of 4715VL-04W-B60-E00
QUANTITY
4715VL-04W-B60-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715VL-04W-B60-E00
Internal Part NumberEIS-4715VL-04W-B60-E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesComputer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information4715VL-04W-B60-E00 Material
Featured ProductVL Series Fans
3D Model4715VL.stp4715VL.prt4715VL.sldprt4715VL.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series4715VL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow189.9 CFM (5.38m³/min)
Static Pressure0.920 in H2O (229.2 Pa)
Features-
Noise59.5 dB(A)
Power (Watts)18.0W
RPM5000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating1.5A
Voltage Range10 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715VL-04W-B60-E00
Related Links4715VL-04, 4715VL-04W-B60-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715VL-04W-B60-E00 Details Description
Related parts for 4715VL-04W-B60-E00
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IGBT 600V 16A 60W TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
TERM PIN .062 18-24AWG CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.25A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-6" BLACK datasheet.pdf