Illinois Capacitor 476SVL6R3MDW
476SVL6R3MDW picture photo
Mfg. Part Number
476SVL6R3MDW
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
476SVL6R3MDW.pdf
Availability of 476SVL6R3MDW
QUANTITY
476SVL6R3MDW Order Process
Ship out your order
Specifications of 476SVL6R3MDW
Internal Part NumberEIS-476SVL6R3MDW
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVL
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)11.29 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.233" (5.90mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476SVL6R3MDW
Related Links476SVL, 476SVL6R3MDW Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476SVL6R3MDW Details Description
Related parts for 476SVL6R3MDW
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf