Silicon Labs 501BCAM032768BAGR
501BCAM032768BAGR picture photo
Mfg. Part Number
501BCAM032768BAGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCAM032768BAGR.pdf
Availability of 501BCAM032768BAGR
QUANTITY
501BCAM032768BAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCAM032768BAGR
Internal Part NumberEIS-501BCAM032768BAGR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package1,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BCAM032768BAGR
Related Links501BCAM0, 501BCAM032768BAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BCAM032768BAGR Details Description
Related parts for 501BCAM032768BAGR
REGULATOR 3.3V 1A HSMD HZ HT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 860MA 210 MOHM datasheet.pdf
BNC DIE ASSY BELDEN 75 OHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf