Silicon Labs 501JCAM032768BAG
501JCAM032768BAG picture photo
Mfg. Part Number
501JCAM032768BAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501JCAM032768BAG.pdf
Availability of 501JCAM032768BAG
QUANTITY
501JCAM032768BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501JCAM032768BAG
Internal Part NumberEIS-501JCAM032768BAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501JCAM032768BAG
Related Links501JCAM0, 501JCAM032768BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501JCAM032768BAG Details Description
Related parts for 501JCAM032768BAG
SURGE SUPP THYRISTOR 135V TO-92 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT OTP MQFP-80-1 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 4POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 59K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 15ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf