Grayhill, Inc. 50A45-01-2-04N
50A45-01-2-04N picture photo
Mfg. Part Number
50A45-01-2-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T
Datasheet Download
50A45-01-2-04N.pdf
Availability of 50A45-01-2-04N
QUANTITY
50A45-01-2-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50A45-01-2-04N
Internal Part NumberEIS-50A45-01-2-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50A45-01-2-04N
Related Links50A45-0, 50A45-01-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50A45-01-2-04N Details Description
Related parts for 50A45-01-2-04N
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
3G3_X BRAKING RESISTOR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 60MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 10W DO213AB datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" BROWN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf