Vishay/Dale RLR07C2433FSR36
RLR07C2433FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2433FSR36
Brief Description
RES 243K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2433FSR36.pdf
Availability of RLR07C2433FSR36
QUANTITY
RLR07C2433FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2433FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2433FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2433FSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2433FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2433FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2433FSR36
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
IC CONTROLLER DDR, DDR2 28QSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.2A 24 MOHM SMD datasheet.pdf