Rubycon 50ML56MEFC8X7.5
50ML56MEFC8X7.5 picture photo
Mfg. Part Number
50ML56MEFC8X7.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ML56MEFC8X7.5.pdf
Availability of 50ML56MEFC8X7.5
QUANTITY
50ML56MEFC8X7.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ML56MEFC8X7.5
Internal Part NumberEIS-50ML56MEFC8X7.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ML56MEFC8X7.5
Related Links50ML56M, 50ML56MEFC8X7.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50ML56MEFC8X7.5 Details Description
Related parts for 50ML56MEFC8X7.5
IC FPGA 98 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
24 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
0.50 SERIES CONNECTER RECEPTACLE datasheet.pdf
16-19" CRT/17-18" LCD GLOBAL datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf