Rubycon 50NA0.47MEFC5X11
50NA0.47MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50NA0.47MEFC5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NA0.47MEFC5X11.pdf
Availability of 50NA0.47MEFC5X11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50NA0.47MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NA0.47MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50NA0.47MEFC5X11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NA0.47MEFC5X11
Related Links50NA0.47, 50NA0.47MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50NA0.47MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50NA0.47MEFC5X11
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/YEL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 200MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DUST CAP FOR SC ADAPTERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf