Rubycon 50PK100MEFCTA8X11.5
50PK100MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
50PK100MEFCTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PK100MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 50PK100MEFCTA8X11.5
QUANTITY
50PK100MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PK100MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-50PK100MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PK100MEFCTA8X11.5
Related Links50PK100ME, 50PK100MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50PK100MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 50PK100MEFCTA8X11.5
IC MOSFET DVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 36.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TV SILICON TUNER 40HVQFN datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 6.3A 250VAC 63VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf