Grayhill, Inc. 50S36-01-1-05S
50S36-01-1-05S picture photo
Mfg. Part Number
50S36-01-1-05S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP5T
Datasheet Download
50S36-01-1-05S.pdf
Availability of 50S36-01-1-05S
QUANTITY
50S36-01-1-05S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50S36-01-1-05S
Internal Part NumberEIS-50S36-01-1-05S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions5
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP5T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50S36-01-1-05S
Related Links50S36-0, 50S36-01-1-05S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50S36-01-1-05S Details Description
Related parts for 50S36-01-1-05S
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W +/-12V 833MA datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT GRN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 32POS .178M datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf