Rubycon 50SKV47M8X10.5
50SKV47M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
50SKV47M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50SKV47M8X10.5.pdf
Availability of 50SKV47M8X10.5
QUANTITY
50SKV47M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SKV47M8X10.5
Internal Part NumberEIS-50SKV47M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SKV47M8X10.5
Related Links50SKV47, 50SKV47M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50SKV47M8X10.5 Details Description
Related parts for 50SKV47M8X10.5
CONN RECPT 15POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM BRACKET MOD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 7.056MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf