Grayhill, Inc. 50SP36-01-2-04S
50SP36-01-2-04S picture photo
Mfg. Part Number
50SP36-01-2-04S
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T
Datasheet Download
50SP36-01-2-04S.pdf
Availability of 50SP36-01-2-04S
QUANTITY
50SP36-01-2-04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SP36-01-2-04S
Internal Part NumberEIS-50SP36-01-2-04S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SP36-01-2-04S
Related Links50SP36-, 50SP36-01-2-04S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50SP36-01-2-04S Details Description
Related parts for 50SP36-01-2-04S
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 130UF 250V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.1V SNT-4A datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SNT-4A datasheet.pdf