Silicon Labs 511ABA155M520AAG
511ABA155M520AAG picture photo
Mfg. Part Number
511ABA155M520AAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
511ABA155M520AAG.pdf
Availability of 511ABA155M520AAG
QUANTITY
511ABA155M520AAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511ABA155M520AAG
Internal Part NumberEIS-511ABA155M520AAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511ABA155M520AAG
Related Links511ABA15, 511ABA155M520AAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511ABA155M520AAG Details Description
Related parts for 511ABA155M520AAG
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3B020FR-2,9C1-2 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
PACK SQUARE 1 POS 21.6MM D 12.9M datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf