Preci-Dip 514-87-356M26-001148
514-87-356M26-001148 picture photo
Mfg. Part Number
514-87-356M26-001148
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET BGA 356POS GOLD
Datasheet Download
514-87-356M26-001148.pdf
Availability of 514-87-356M26-001148
QUANTITY
514-87-356M26-001148 Order Process
Ship out your order
Specifications of 514-87-356M26-001148
Internal Part NumberEIS-514-87-356M26-001148
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series514
PackagingBulk
TypeBGA
Number of Positions or Pins (Grid)356 (26 x 26)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.055" (1.40mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)514-87-356M26-001148
Related Links514-87-356, 514-87-356M26-001148 Datasheet, Preci-Dip Distributor
514-87-356M26-001148 Details Description
Related parts for 514-87-356M26-001148
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
LED MINI PANEL BI-COLOR 105"LD datasheet.pdf
RES 9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 71.16 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf