CTS Electronic Components 520M10CT38M4000
520M10CT38M4000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10CT38M4000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M10CT38M4000.pdf
Availability of 520M10CT38M4000
QUANTITY
520M10CT38M4000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10CT38M4000
Internal Part NumberEIS-520M10CT38M4000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency38.4MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10CT38M4000
Related Links520M10C, 520M10CT38M4000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10CT38M4000 Details Description
Related parts for 520M10CT38M4000
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CONN JACK PHONE 1/4" 2POS OPEN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf