CTS Electronic Components 520M20IT16M3690
520M20IT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520M20IT16M3690
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M20IT16M3690.pdf
Availability of 520M20IT16M3690
QUANTITY
520M20IT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M20IT16M3690
Internal Part NumberEIS-520M20IT16M3690
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M20IT16M3690
Related Links520M20I, 520M20IT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M20IT16M3690 Details Description
Related parts for 520M20IT16M3690
TRANS NPN 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
HEX SEAL NUT 11/32" STEEL 8-32 datasheet.pdf
ISP 4PORT FOR SILABS C8051F MCU datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 32BIT 20TSSOP datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 22POS datasheet.pdf
DESIGN KIT VE792 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 4SIP datasheet.pdf
RES 162K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
2 POS KEY, RIGHT PLASTIC datasheet.pdf