Vishay Spectrol 533B1202JC
533B1202JC picture photo
Mfg. Part Number
533B1202JC
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
533B1202JC.pdf
Availability of 533B1202JC
QUANTITY
533B1202JC Order Process
Ship out your order
Specifications of 533B1202JC
Internal Part NumberEIS-533B1202JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModel 533, 534, and 535 7/8" (22 mm) Multiturn Wirewound Potentiometer
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series533
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient20ppm/°C
Number of Turns3
Rotation1080°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)533B1202JC
Related Links533B1, 533B1202JC Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
533B1202JC Details Description
Related parts for 533B1202JC
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 8.1920MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
VARIOFACE DSUB 37POS DIN RAIL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-219AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC datasheet.pdf