FFF 53611-S10-8LF
53611-S10-8LF picture photo
Mfg. Part Number
53611-S10-8LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 15GLD
Datasheet Download
53611-S10-8LF.pdf
Availability of 53611-S10-8LF
QUANTITY
53611-S10-8LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 53611-S10-8LF
Internal Part NumberEIS-53611-S10-8LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package760
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53611-S10-8LF
Related Links53611-, 53611-S10-8LF Datasheet, FFF Distributor
53611-S10-8LF Details Description
Related parts for 53611-S10-8LF
MOUNTING BUTTON 0.551" NYLN NRTL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
N CLAMP STYLE PLUG BELDEN 89913 datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M10 TIN datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
ACCES UNI SEAL GREEN PG 135 MI datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf