FFF 54242-108181400LF
54242-108181400LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-108181400LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK SMT
Datasheet Download
54242-108181400LF.pdf
Availability of 54242-108181400LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54242-108181400LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-108181400LF
Internal Part NumberEIS-54242-108181400LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.855" (21.72mm)
Length - Post (Mating)0.418" (10.61mm)
Length - Stack Height0.551" (14.00mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-108181400LF
Related Links54242-10, 54242-108181400LF Datasheet, FFF Distributor
54242-108181400LF Details Description
Related parts for 54242-108181400LF
IC DGTL POT 10K 2CH 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 150MA 640 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 SOLDERPIN/CLIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG GREEN 100' datasheet.pdf