Grayhill, Inc. 54A-1CP-1CN
54A-1CP-1CN picture photo
Mfg. Part Number
54A-1CP-1CN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T/DP3T
Datasheet Download
54A-1CP-1CN.pdf
Availability of 54A-1CP-1CN
QUANTITY
54A-1CP-1CN Order Process
Ship out your order
Specifications of 54A-1CP-1CN
Internal Part NumberEIS-54A-1CP-1CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series54
Number of Positions4, 3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T, DP3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel46.18mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54A-1CP-1CN
Related Links54A-1, 54A-1CP-1CN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
54A-1CP-1CN Details Description
Related parts for 54A-1CP-1CN
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC AUDIO AMP BTL QUAD AB 44HSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf