Littelfuse 55100-3L-02-E
55100-3L-02-E picture photo
Mfg. Part Number
55100-3L-02-E
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
SENSOR HALL EFFECT
Datasheet Download
55100-3L-02-E.pdf
Availability of 55100-3L-02-E
QUANTITY
55100-3L-02-E Order Process
Ship out your order
Specifications of 55100-3L-02-E
Internal Part NumberEIS-55100-3L-02-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series55100
Output TypeVoltage
TypeHall Effect Switch
Actuator MaterialMagnet, South Pole
Termination StyleWire Leads with Connector
Frequency10kHz
Voltage - Supply3.75 V ~ 24 V
Must Operate10.00mm
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55100-3L-02-E
Related Links55100-, 55100-3L-02-E Datasheet, Littelfuse Distributor
55100-3L-02-E Details Description
Related parts for 55100-3L-02-E
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 7.5PF 10V 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 18.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 193MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 970MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN SKT 30POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf