TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1111-12-9-9
55A1111-12-9-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1111-12-9-9
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
CBL 1COND 12AWG 600V WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1111-12-9-9.pdf
Availability of 55A1111-12-9-9
QUANTITY
55A1111-12-9-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1111-12-9-9
Internal Part NumberEIS-55A1111-12-9-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information331011-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand37/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.137" (3.48mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1111-12-9-9
Related Links55A1111, 55A1111-12-9-9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A1111-12-9-9 Details Description
Related parts for 55A1111-12-9-9
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OP AMP R-R SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 DEG datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 50MA 19 OHM SMD datasheet.pdf