FFF 59202-T38-23A123LF
59202-T38-23A123LF picture photo
Mfg. Part Number
59202-T38-23A123LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
59202-T38-23A123LF.pdf
Availability of 59202-T38-23A123LF
QUANTITY
59202-T38-23A123LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 59202-T38-23A123LF
Internal Part NumberEIS-59202-T38-23A123LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Positions46
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.685" (17.40mm)
Length - Post (Mating)0.201" (5.10mm)
Length - Stack Height0.484" (12.30mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59202-T38-23A123LF
Related Links59202-T38, 59202-T38-23A123LF Datasheet, FFF Distributor
59202-T38-23A123LF Details Description
Related parts for 59202-T38-23A123LF
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf