Vishay/Sprague 595D107X9016C2W
595D107X9016C2W picture photo
Mfg. Part Number
595D107X9016C2W
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
595D107X9016C2W.pdf
Availability of 595D107X9016C2W
QUANTITY
595D107X9016C2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D107X9016C2W
Internal Part NumberEIS-595D107X9016C2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D107X9016C2W
Related Links595D107, 595D107X9016C2W Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D107X9016C2W Details Description
Related parts for 595D107X9016C2W
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf