Vishay/Sprague 595D474X9025T4T
595D474X9025T4T picture photo
Mfg. Part Number
595D474X9025T4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 0805
Datasheet Download
595D474X9025T4T.pdf
Availability of 595D474X9025T4T
QUANTITY
595D474X9025T4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D474X9025T4T
Internal Part NumberEIS-595D474X9025T4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)13.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D474X9025T4T
Related Links595D474, 595D474X9025T4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D474X9025T4T Details Description
Related parts for 595D474X9025T4T
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS .100 SINGLE datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 21POS datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DSUB R/A STB 37 PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf