Vishay/Sprague 595D475X0010T4T
595D475X0010T4T picture photo
Mfg. Part Number
595D475X0010T4T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
595D475X0010T4T.pdf
Availability of 595D475X0010T4T
QUANTITY
595D475X0010T4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D475X0010T4T
Internal Part NumberEIS-595D475X0010T4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D475X0010T4T
Related Links595D475, 595D475X0010T4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D475X0010T4T Details Description
Related parts for 595D475X0010T4T
IGBT MODULE NPT PHASE LEG D3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5 LVDS datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
RES ADJ 1 OHM 225W 10% LUGS datasheet.pdf