Vishay/Sprague 597D227X9020R2T
597D227X9020R2T picture photo
Mfg. Part Number
597D227X9020R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 20V 10% 3024
Datasheet Download
597D227X9020R2T.pdf
Availability of 597D227X9020R2T
QUANTITY
597D227X9020R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D227X9020R2T
Internal Part NumberEIS-597D227X9020R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 597D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D227X9020R2T
Related Links597D227, 597D227X9020R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D227X9020R2T Details Description
Related parts for 597D227X9020R2T
TOUCH SCRN 5-WIRE 3.5" ANTI-GLR datasheet.pdf
CABL SMA PLUG-R/A PLUG RG316 36" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TFLEX 370 9" X 9" datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 200W 100V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.11A 61 MOHM datasheet.pdf
RES 35.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf