AVX Corporation 5AK220JABAA
5AK220JABAA picture photo
Mfg. Part Number
5AK220JABAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AK220JABAA.pdf
Availability of 5AK220JABAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AK220JABAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AK220JABAA
Internal Part NumberEIS-5AK220JABAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AK220JABAA
Related Links5AK22, 5AK220JABAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AK220JABAA Details Description
Related parts for 5AK220JABAA
SCHLUMBERGER IMPRESS-FIX PLA datasheet.pdf
IC ADSL DIFF RCVR LP 8-MSOP datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX14512 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 351POS MALE GOLD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS SINGLE BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE SOCKET 19POLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf