Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP16A-E3/54
5KP16A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP16A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC P600
Datasheet Download
5KP16A-E3/54.pdf
Availability of 5KP16A-E3/54
QUANTITY
5KP16A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP16A-E3/54
Internal Part NumberEIS-5KP16A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)192A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP16A-E3/54
Related Links5KP16A, 5KP16A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP16A-E3/54 Details Description
Related parts for 5KP16A-E3/54
MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KIT CONN STD .093" 15 CIRCUITS datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603 datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 KN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf