Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP58AHE3/54
5KP58AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP58AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 94VC P600
Datasheet Download
5KP58AHE3/54.pdf
Availability of 5KP58AHE3/54
QUANTITY
5KP58AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP58AHE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP58AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp94V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.4A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP58AHE3/54
Related Links5KP58A, 5KP58AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP58AHE3/54 Details Description
Related parts for 5KP58AHE3/54
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RING 4AWG #6.35 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
60705A109 TOOLING WASHER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf