AVX Corporation 5NR102MEDSA
5NR102MEDSA picture photo
Mfg. Part Number
5NR102MEDSA
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NR102MEDSA.pdf
Availability of 5NR102MEDSA
QUANTITY
5NR102MEDSA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NR102MEDSA
Internal Part NumberEIS-5NR102MEDSA
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NR102MEDSA
Related Links5NR10, 5NR102MEDSA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NR102MEDSA Details Description
Related parts for 5NR102MEDSA
VOLTMETER 200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CMOS D/A CONV 12BIT 18-DIP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 150A TO-92 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO HDPHN STER 28WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 0606 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SBD SHOTT 600V 30A SOT227 datasheet.pdf