AVX Corporation 5OQ472KAHAI
5OQ472KAHAI picture photo
Mfg. Part Number
5OQ472KAHAI
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5OQ472KAHAI.pdf
Availability of 5OQ472KAHAI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5OQ472KAHAI Order Process
Ship out your order
Specifications of 5OQ472KAHAI
Internal Part NumberEIS-5OQ472KAHAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5OQ472KAHAI
Related Links5OQ47, 5OQ472KAHAI Datasheet, AVX Corporation Distributor
5OQ472KAHAI Details Description
Related parts for 5OQ472KAHAI
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 320MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH REPLACE DISC T-A datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE CR R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf