American Technical Ceramics 600S470GT250XT
600S470GT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S470GT250XT
Brief Description
CAP CER 47PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S470GT250XT.pdf
Availability of 600S470GT250XT
QUANTITY
600S470GT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S470GT250XT
Internal Part NumberEIS-600S470GT250XT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S470GT250XT
Related Links600S470, 600S470GT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S470GT250XT Details Description
Related parts for 600S470GT250XT
CONN RECEPT 8-2POS FREE-HANGING datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
12 CONTACT PLUG W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 169MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
60703-12 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 WW 100POS datasheet.pdf
MOD RECT ASSY -CT 3A 16KV datasheet.pdf
3MM CABLE ASSY datasheet.pdf