Ohmite 610HR010E
610HR010E picture photo
Mfg. Part Number
610HR010E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 1W 3% AXIAL
Datasheet Download
610HR010E.pdf
Availability of 610HR010E
QUANTITY
610HR010E Order Process
Ship out your order
Specifications of 610HR010E
Internal Part NumberEIS-610HR010E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±3%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.630" L (16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)610HR010E
Related Links610H, 610HR010E Datasheet, Ohmite Distributor
610HR010E Details Description
Related parts for 610HR010E
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 8.20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
PLUNGER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 01005 datasheet.pdf