Integrated Device Technology (IDT) 6116SA20TPGI
6116SA20TPGI picture photo
Mfg. Part Number
6116SA20TPGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 20NS 24DIP
Datasheet Download
6116SA20TPGI.pdf
Availability of 6116SA20TPGI
QUANTITY
6116SA20TPGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 6116SA20TPGI
Internal Part NumberEIS-6116SA20TPGI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6116SA20TPGI
Related Links6116SA, 6116SA20TPGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
6116SA20TPGI Details Description
Related parts for 6116SA20TPGI
VARISTOR 387V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PANEL FRONT 24.5X19X0.07" BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRY 19.68"L X 15.74"W datasheet.pdf
SNSW 4.1A NO 3/16"QC 70507526 datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 6K OHM 12W datasheet.pdf