Honeywell Sensing and Productivity Solutions 62JA100K
62JA100K picture photo
Mfg. Part Number
62JA100K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
62JA100K.pdf
Availability of 62JA100K
QUANTITY
62JA100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 62JA100K
Internal Part NumberEIS-62JA100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series62
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.937" (23.81mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62JA100K
Related Links62JA, 62JA100K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
62JA100K Details Description
Related parts for 62JA100K
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 18MM 8POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
CONN JACK-JACK BLKHD YELLOW GOLD datasheet.pdf
SWTCH MINI SPST-NO 15A PIN PLNGR datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL GRAY W/DIODE datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET ADAPT SOWIC TO 24DIP 0.4 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.75A 250 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE LK CPS T 0.15A NRB 23" datasheet.pdf