Grayhill, Inc. 62S22-L4-120S
62S22-L4-120S picture photo
Mfg. Part Number
62S22-L4-120S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62S22-L4-120S.pdf
Availability of 62S22-L4-120S
QUANTITY
62S22-L4-120S Order Process
Ship out your order
Specifications of 62S22-L4-120S
Internal Part NumberEIS-62S22-L4-120S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62S
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62S22-L4-120S
Related Links62S22-, 62S22-L4-120S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62S22-L4-120S Details Description
Related parts for 62S22-L4-120S
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 18V 20W datasheet.pdf
POWER SPLY SWITCH 120V 10A GPIB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 0804 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PDL CONN RCPT 4P datasheet.pdf
Low-Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf