Rubycon 63MU152MZ12012
63MU152MZ12012 picture photo
Mfg. Part Number
63MU152MZ12012
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 1500PF 20% 63V SMD
Datasheet Download
63MU152MZ12012.pdf
Availability of 63MU152MZ12012
QUANTITY
63MU152MZ12012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63MU152MZ12012
Internal Part NumberEIS-63MU152MZ12012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, MU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63MU152MZ12012
Related Links63MU152, 63MU152MZ12012 Datasheet, Rubycon Distributor
63MU152MZ12012 Details Description
Related parts for 63MU152MZ12012
CONN STRAIN RELIEF 75POS LONG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMCJ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf