Rubycon 63MXG2200MEFCSN20X35
63MXG2200MEFCSN20X35 picture photo
Mfg. Part Number
63MXG2200MEFCSN20X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
63MXG2200MEFCSN20X35.pdf
Availability of 63MXG2200MEFCSN20X35
QUANTITY
63MXG2200MEFCSN20X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63MXG2200MEFCSN20X35
Internal Part NumberEIS-63MXG2200MEFCSN20X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63MXG2200MEFCSN20X35
Related Links63MXG2200M, 63MXG2200MEFCSN20X35 Datasheet, Rubycon Distributor
63MXG2200MEFCSN20X35 Details Description
Related parts for 63MXG2200MEFCSN20X35
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
SENSOR PHOTOMICRO 5-24VDC datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16A PG16 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TFT LCD CONTROLLER 80LQFP datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf